user4

Dbajmy o okna, by służyły nam przez lata


1 Dbamy o ramy

Konserwacja ram PVC jest prosta i nie wymaga dużych nakładów pracy oraz czasu. W praktyce ogranicza się ona do prawidłowego mycia ram. Z tego względu bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich środków czyszczących. Bezwzględnie należy unikać wszelkich inwazyjnych płynów, szczególnie zawierających środki ścierne lub popularne rozpuszczalniki. Ich użycie mogłoby, bowiem doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ramy okiennej- zmatowienia i powstania mikroporów. Do mycia najlepiej nadaje się zwykły płyn do mycia naczyń, który skutecznie i łagodnie usuwa zabrudzenia.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się okna PVC z okleiną drewnopodobną. Do pielęgnacji tego typu okien warto używać specjalnych płynów do ram okleinowanych, dostępnych w ofercie większości producentów okien.


2 Czysta szyba

Zdecydowana większość z nas prawidłowo myje szyby okienne, stosując w tym celu specjalnie do tego przeznaczone płyny. Oprócz płynu ważny jest także wybór odpowiedniej ściereczki. W tym przypadku unikamy materiałów sztywnych, ze szwami, które mogłyby zarysować powierzchnię szyby. Najlepiej sprawdzi się ircha lub miękki papierowy ręcznik kuchenny.

 

3 Dokonujemy przeglądu technicznego okien

Raz do roku, należy koniecznie zadbać o okucia i uszczelki. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy żaden metalowy element konstrukcji okna nie jest obluzowany lub zużyty. Jeśli zauważymy, że okno nie domyka się idealnie lub nieco się obniżyło, powinniśmy wezwać fachowca, który wyreguluje poziom i docisk ramy przy zawiasach. Przy okazji regulacji okuć należy także sprawdzić stan umocowania wszelkich wkrętów oraz klamki.

Po sprawdzeniu stanu technicznego okuć, smarujemy wszystkie ruchome części okna za pomocą środków ochronnych, które zabezpieczą je przed korozją i zmniejszą tarcie. W tym celu można użyć wazeliny technicznej, oliwy do maszyn lub smaru na bazie silikonu z dodatkiem teflonu.

Na bezawaryjne działanie okien wpływa również odpowiednia konserwacja uszczelek. Polega ona na naniesieniu na ich powierzchnię odpowiedniego środka zabezpieczającego przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili w okresie zimowym. Najlepiej nadają się do tego specjalne preparaty oparte na żywicach silikonowych.


[1]Badanie rynku okien w Polsce 2008 (Bud Investor Track 2008) przeprowadzone przez ASM – Centrum Badań i Analiz


Rolety

WYSOKA JAKOŚĆ!

 

Rolety zapewniają optymalną ochronę przeciwsłoneczną oraz redukcję hałasu.

Czytaj więcej...

Drzwi

Jakość i funkcjonalność!

 

Drzwi strzegą ogniska domowego i stanowią wizytówkę każdego domu.

Czytaj więcej...